Christian Mølsted (f. Dragør 1862, d. sst. 1930)
Marine med en dansk fregat og i forgrunden et sejlskib, antageligt med Prins Valdemar af Danmark (Christian IXs søn), hans hustru Prinsesse Marie og tre af deres fire sønner (Prins Aage, Prins Axel, Prins Erik og Prins Viggo). Sign. Chr. Mølsted 98. Olie på lærred. 87×77.
På blændrammen betegnet: Til D. kgl. H. Prinds Valdemar og Prindsesse Marie fra Capt. Næser og Frue.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017