Arne Mathias Ranslet (f. Løgstør 1931)
Enorm skål af stentøj modelleret med to hanke. Delvis dekoreret med sortbrun, rødbrun, grøn og blå glasur. Sign. Unik. H. 18. Diam. ekskl. hanke 40.
Almindelig brugspatina. Nogle glasurkrakeleringer og bobler på inderside.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
10 bud