Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
Klar dag med skibe udfor Hornbæk, frisk vind. Sign. Carl Locher Hornbæk 82. Olie på lærred. 45×68.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 841, 2013 nr. 150, afb. s. 128.
Kommissionsbud