2425/​7512

Ubekendt maler, 19. årh.

Portræt af Wilhelm Marstrand (1810–1873). Usigneret. På bagsiden betegnet V. Marstrand. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 16,5×14,5. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 52, omtalt s. 51, ill. s. 52.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 38a).

”Jeg glæder mig uendeligt til denne flugt ud i verden” (Brev til Johannes Flintoe 10. juni 1836). Således skrev Marstrand, inden han drog afsted på sin første studierejse til Italien (1836). Mens mange af de skandinaviske malere var optaget af at male og kopiere antikken, holdt Marstrand sig til at male livet omkring ham. Han ville ikke dyrke fortiden, men nutiden, eller som han selv ydmygt skriver ”det ringere, men ingenlunde betydningsløse daglige Liv med alle sine for os Mennesker saa vigtige Glæder og Bekymringer.” (Brev til Edvard Collin 26. september 1837).

Og ringe var skildringerne af det italienske folkeliv slet ikke. Marstrands motiver, der dyrkede den italienske livsudfoldelse med farvestrålende indtryk og mellemmenneskelige relationer, var meget populære blandt det københavnske borgerskab. Marstrand var på i alt fire rejser til Italien, hvor han malede flere af sine populære motiver, men han tegnede også hundredvis af skitser, så han tilbage i Danmark kunne fremkalde sine observationer i forbindelse med bestillinger til sine kunder.

Nærværende akvarel, malet af en ubekendt maler, er udateret, og det er derfor svært at sige, hvilken af hans fire rejser til Italien, portrættet er fra. I portrætteringen af Marstrand ser vi ham med et opmærksomt og nysgerrigt blik direkte rettet på beskueren.

Monteret på pap. Papiret er gulnet en smule. Mindre misfarvninger i øverste hjørner. Monteret i passepartout.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

17 bud

10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK