Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Kosmisk skov”, 1963. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 100×75.
Litteratur: Per Hovdenakk Egill Jacobsen 1. Malerier 1928–65", København, 1980, nr. 1963/1, gengivet side. 214. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af kunstskribent Gunnar Jespersen. Siden nedarvet gennem familien.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018