Jean Messagier (f. Paris 1920, d. Colombier-Fontaine 1999)
“Courant a refuges”, Juillet 1961. Sign. Messagier. Olie på lærred. 104×170.
Proveniens: Galerie André Schoeller Jr. & Cie, Rue de Miromesnil, Paris (label på bagsiden). Proveniens: Galerie Birch, København; katalog 1966 nr. 8. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023