2043/2008
Universal Genève
Herrearmbåndsur af stål. Model Polerouter. Automatisk værk med dato. Lys urskive med sølvfarvede visere og timemarkører. Senere rem af sort læder. Urets diam. 34 mm. 1960'erne.
Fremstår med få brugsspor. Enkelte ridser på glas. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 21. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag