2104/368
Majolica opsats af fajance, dekoreret i grøn og modelleret med masker og ornamentik. 20. årh.s begyndelse. H. 17. Diam. inkl. masker 36.
Mindre afslag på fødder og næse af maske. Afslag på ornamentik. Fremstår med alders- og brugsslitage. Indvendige ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag