2104/​368

Majolica opsats af fajance, dekoreret i grøn og modelleret med masker og ornamentik. 20. årh.s begyndelse. H. 17. Diam. inkl. masker 36.

Mindre afslag på fødder og næse af maske. Afslag på ornamentik. Fremstår med alders- og brugsslitage. Indvendige ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

250 DKK

250 DKK