Dansk akademielev, 19. årh.
Stående mandlig nøgenmodel. Sign. Kl. N. 12, samt på bagsiden October Kvartal 1881. Kul på papir. Bladstørrelse 66×42,5. U.r.
Stemplet: Fremlagt i Skolebladet d. 23/12 81.
Håndteringsmærker, herunder mindre folder samt flossede kanter.
Ældre malerier og møbler, 18. marts 2019