903/560
Olaf Rude (f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957)
“Klipper ved Allinge, Bornholm”. Sign. Olaf Rude 1936–37. Olie på lærred. 98×130.
Udstillet: Grønningen, København, 1938. Udstillet: “Färg och Form”, Stockholm, 1938.
Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021
Vurdering
Hammerslag