1841/9603
Simon Gate (f. 1883, d. 1945)
“Javadansere”. Vase af røgfarvet krystalglas med graveret motiv. Sign. Orrefors, Gate, 1346. Udført 1935 hos Orrefors, Sverige. H. 14. L. 20.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle små afslag.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag