John William Haynes (f. Worcester 1836, d. Eastbourne 1908)
Genrescene med to veninder, den ene har modtaget et kærestebrev. Sign. J. W. Haynes. Olie på lærred. 92 × 71.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 841, 2008 nr. 694.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Større krakeleringer og mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021