912/​180

Frederik Rohde (f. København 1816, d. Frederiksberg 1886)

Parti fra Larsens Plads i København. Sign. F. R. 1835. Olie på lærred. 45×61.

Detaljerede byprospekter fra København som nærværende maleri var et typisk motiv for de danske guldaldermalere, der indgåede studerede byens arkitektur, landskaber og havnepladser. Frederik Rohde har udført flere af sådanne malerier og studier fra København.

Rohde uddannede sig på Kunstakademiet i årene 1830–34 og var elev hos J. L. Lund (1777–1867). Dertil fik han vejledning hos Heinrich Buntzen (1803–1892) og Christen Købke (1810–1848). Under et ophold i München i 1840’erne blev Rohde stærkt påvirket af det romantiske landskabsmaleri og dyrkede især vinterlandskaber gennem sin videre kunstneriske karriere.

Københavns Museum har en tegning forestillende Larsens Plads af Frederik Rohde, denne dateret ca. 1850 (inv. nr. 1935:082).

Larsens Plads er området ud for Toldboldgade langs med inderhavnen i København. Det er opkaldt efter skibsbygger Lars Larsen (1758–1844), der i 1802 etablerede et skibsværft på grunden, hvor Amaliehaven ligger i dag. Pakhuset i baggrunden af maleriet må være det gamle korntørringsmagasin, i dag Admiral Hotel.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK