2123/​8501

Russisk dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, forkapsel prydet med den mitrakronede kejserlige russiske dobbeltørn i sort og blå emalje, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel af guld, signeret Pavel Bure, nr. 43141. Ca. 1898. Russisk værk. Tilhørende urkæde af 14 kt. guld. Vægt i alt 100 g. Kassediam. 47 mm. Desuden dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld. Kassediam. 35 mm. Vægt ca. 34 g. (3)

Samtidig æske medfølger.

Proveniens: Christian Frederik Rolffes, som var kusk for Kong Christian IX. Angiveligt modtaget som gave fra Zar Nikolaj II af Rusland i forbindelse med dennes besøg i København.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med enkelte hårrevner. Dekoration med manglende emalje. Kasserand med enkelte indtryk. Plexiglas med slidt kantrand, lukker ikke helt tæt.

Russisk tema, 7. juni 2021

Ure ▸ Rusland

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

11 bud

(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
15.000 DKK