Ubekendt maler, 18. årh.
Portræt af Anna Sophie Reventlow. Usigneret. Olie på lærred. 76×62.
Anna Sophie Reventlow, 16. april 1693–7. januar 1743, var dronning af Danmark-Norge 1721–1730. Hun var i modsætning til alle hidtidige danske dronninger ikke af kongelig byrd, men datter af den adelige storkansler greve Conrad Reventlow til Clausholm. Hun mødte Kong Frederik IV ved et maskebal på Koldinghus i 1711, og de blev forelskede. Kongen bortførte hende året efter fra hendes hjem på Clausholm slot og ægtede hende til venstre hånd, da han allerede var gift med dronning Louise. Ved hendes død i 1721 ægtede kongen Anna Sophie til højre hånd, og hun fik titel af dronning.
Lærred bør strammes op. Flere større reparationer/lapper på bagsiden. Behov for rensning. Talrige krakeleringer. Flere revner. Mindre afskalninger.
Ældre malerier og antikviteter, 26. november 2012
11 bud