1747/7
Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
“To børn i en plantage”, antageligt klitterne i Skagen. Sign. LT 24. Olie på lærred. 42×55.
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens værker nr. 1217.
Mindre krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 20. november 2017
Vurdering
Hammerslag