2148/​26

Fritstående skrivebord af mahogni, front med fem skuffer, plade indlagt med brunt, guldtrykt skind, dekoreret med guldstafferede og profilerede kanter, tilspidsede ben. Empireform. 20. årh.s begyndelse. H. 76,5. B. 148. D. 72.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger. Skind med brændemærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag