2446/24
Tre dansemasker af udskåret og patineret træ med rester af rødt, hvidt og sort pigment. Guro og Baulé stil. De to monterede på stande. H. 23–32 cm. (3)
Proveniens: Tidligere i HKH Prins Henriks samling. ABR auk. 887, 2019, lot nr. 187.
Revner i træet. Afslag.
Vurdering
101392 | ||
1017714 |