872/​1431

Pierre-Laurent Auvray, 18.-19. årh.

Claude Niquet I, 18.-19. årh.

Karl Petrovich Beggrov, 18.-19. årh.

Pierre-Laurent Auvray (efter Chevalier de Lespinasse):

“Vue de la Bourse et du Magazin des Marchandises en remontant la petite Neva”. Parti fra Skt. Petersborg ved Børsen. Paris 1783. Trykbetegnet Auvray. Kobberstik. Lysmål 25×35.

Claude Niquet I (efter Chevalier de Lespinasse):

“Vue du Nouveau Palais prés la Porte Trimphale d'Anitschki vers l'Orient, avec une partie de la Ville, et du chemin du Monastere d'Alexandre Newski prise du coté de la Fontanka”. Parti fra Skt. Petersborg, til venstre Anichkov Paladset, midt for Nevski Prospekt og til højre Alexander Nevski Kirke. Trykbetegnet Niquet. Kobberstik. Lysmål 24×35.

“Vue de l'Amirauté et de ses environs, et regardant de la Porte Triomphale vers l'Occident.” Parti fra Admiralitetet i Skt. Petersborg. Paris 1783. Trykbetegnet Niquet. Kobberstik. Lysmål 24×35.

Karl Petrovich Beggrov:

“Place de Souworoff”. Parti fra Skt. Petersborg med monumentet for General Alexander Suvorov. Til venstre ses Saltykov Paladset, familien Zeiner-Henriksens bolig 1923–1927, i baggrunden til højre ses Makhailovsky Paladset. Trykbetegnet K. Beggrov. Litografi. Lysmål 32×44.

“Neva. La Neva”. Parti fra Nevaen i Skt. Petersborg. Til venstre ses Videnskabsakademiet og Kunstkammeret, til højre Admiralitetet. Trykbetegnet K. Beggrov. Litografi. Lysmål 32×44. (5).

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 26. maj.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK