1513/48
Globus i form af barskab af nøddepoleret træ, dekoreret med stjernetegn og landkort, på snoede søjler monterede på firpasfod med hjul. 20.-21. årh. H. 105. Diam. 80.
Enkelte ridser og mærker. Brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 23. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
27 bud