2131/​291

Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende Nilen, base med plaketter af alabast, timekrans af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 45. B. 49. D. 20.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK