2004/30
Antagelig sønderjysk salmebog med monteringer og spænder af sølv, rigt prydet med ciseleringer og talrige flusser af farvet glas, spænder punslet med ejerinitialer og årstal 1861. Ubekendt mester, ej stemplet 19. årh. H. 19,5. L. 13.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag