1843/19
Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Oprørt hav. Sign. LT 76. Olie på lærred. 31×55.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 22. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag