L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Landskab fra Næstvedegnen. Efter Solnedgang”. Sign. L. A. Ring 1886. Olie på malepap monteret på lærred. 23,5×32,5.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 100 under året 1887, med titlen “Landskabsstudie til Nr. 98”. Maleriet er således en studie til fortegnelsens nr. 98, det kendte store maleri (118×94) fra 1887: “Aften. Mørket er ved at folde sig ud over et vidtstrakt Landskab med en Sø i Baggrunden. En Kvinde har træt sat sig til Hvile ved Vejkanten i Forgrunden. I Luften ses Døden som en svævende Skygge”. Den fejlagtige datering 1886 på billedet her, har Ring selv påført. Herom kan læses mere i nedenstående litteraturhenvisning, hvor tilblivelsen af “Aften” er beskrevet.
Litteratur: Peter Hertz, “Maleren L. A. Ring”, 1934 s. 203–206.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og antikviteter, 19. november 2012
46 bud