En samling hollandske fliser af fajance, dekorerede i blåt, bestående af to firpas, dekorerede med hhv. mølle og figurscene samt inskription “J.SAM. 17.V.7”, to fliser med arkitektur, monteret i en ramme samt fire enkelte fliser, dekorerede med religiøse motiver og landskab. 18. årh. (7)
Større og mindre kanthak. Glasurafsklaninger. Krakeleringer. To med affasning på bagsiden. Løs flise med landskab med hårrevne ved nederste kant. Det ene firpas med reparation på en flise. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
1045118 |