2435/​273

En samling hollandske fliser af fajance, dekorerede i blåt, bestående af to firpas, dekorerede med hhv. mølle og figurscene samt inskription “J.SAM. 17.V.7”, to fliser med arkitektur, monteret i en ramme samt fire enkelte fliser, dekorerede med religiøse motiver og landskab. 18. årh. (7)

Større og mindre kanthak. Glasurafsklaninger. Krakeleringer. To med affasning på bagsiden. Løs flise med landskab med hårrevne ved nederste kant. Det ene firpas med reparation på en flise. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.

Ældre malerier, møbler og varia, 26. august 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.750 DKK

(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK