2435/​1109

Et par rubin- og diamantørestikker af hvidguld hver prydet med fire oval facetslebne rubiner og talrige brillantslebne diamanter med et par aftagelige rubin- og diamantvedhæng hver prydet med syv oval facetslebne rubiner og talrige brillantslebne diamanter. L. 6 cm. (4)

Ørestikkerne er monteret med sikkerhedsbøjle, til at hægte oppe bagom øret.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. En brillantslebet diamant er blevet erstattet med en rosenslebet diamant. Metal: ørestikkerne er stemplet 585 (til 14k hvidguld), men tester fra 2–14 kt. Vi garanterer ikke den samlede mængde guld.

I Lyngby
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?