2443/617
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/2½”. Bordlampe med fod og stamme af metal samt skærme af matglas. Afbryderhus, fatningshus og top af bakelit samt hvid trykknap. Skærmophæng med støbte ben. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1940. H. 50. Diam. 40
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med enkelte minimale kanthak. Skærmophæng med mindre skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag