911/​169

Christian Mølsted (f. Dragør 1862, d. sst. 1930)

Købt af Museum Amager i december 2022.

“Dragør Havneindløb. Efteraarsstorm af Nordøst”. Sign. Chr. Mølsted 1917. Olie på lærred. 38 × 52.

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK