2441/864
Figur af lertøj modelleret i form af elefant. Dekoreret med hvid glasur. Sign. monogram. Udført og sign. hos Lauritz Hjorth, 600. H. 31. L. ca. 43.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser, mærker samt mindre glasurafslag. Flere glasurrevner, herunder på ryg og snabel.
Vurdering
99515 |