Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse
Dobbeltportræt af den norske polarfarer Fridtjof Nansen (1861–1930), og antageligvis dennes rejsekammerat, Fredrik Hjalmar Johansen (1867–1913). Usigneret. Olie på lærred. 45×60.
Beskrivelse rettet 09–05-2018.
Retoucheringer. Mindre krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 14. maj 2018
20 bud