Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)
Komposition. Sign. Miró. 13/XII/61 á Knud Bastlund, cordial souvenir. Gouache på papir. 30,5×23,5.
Udstillet: “Joan” Miró", Louisiana Museum for Moderne Kunst, 1975, kat. nr. 55. Proveniens: Professor Knud Bastlund. Gouachen er udført på bagsiden af et titelblad fra albummet “Miró 1959–1960”, Pierre Matisse Gallery, New York. .
Udvalgt kunst, 27. februar 2007