769/​188

Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)

Komposition. Sign. Miró. 13/XII/61 á Knud Bastlund, cordial souvenir. Gouache på papir. 30,5×23,5.

Udstillet: “Joan” Miró", Louisiana Museum for Moderne Kunst, 1975, kat. nr. 55. Proveniens: Professor Knud Bastlund. Gouachen er udført på bagsiden af et titelblad fra albummet “Miró 1959–1960”, Pierre Matisse Gallery, New York. .

Udvalgt kunst, 27. februar 2007

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

270.000 DKK