Christian Poulsen (f. Kolding 1911, d. Kgs. Lyngby 1991)
Cirkulær skål af stentøj modelleret med fodstykke. Delvis dekoreret med transparent turkisblå glasur. Sign. CHR-P. Unik. H. 8,3. Diam. 19,6.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasur med krakeleringer som en del af dennes naturlige egenart. Indvendigt med spor af kalkaflejringer.
Moderne kunst og design, 30. april 2024