1445/151
Standur i kasse af rødmalet og guldstafferet træ anno 1792, sortmalet urskive med timekrans af tin med romer- og arabertal, sekund- og datoviser, prydet med forgyldte hjørneornamenter. Sign. Anders Søgaard Nöröx. 18. årh. H. 230.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. To lodder, pendul samt opræksnøgle medføger. Brud på ornament.
Ældre malerier og møbler, 3. november 2014
Vurdering
Hammerslag