1445/​151

Standur i kasse af rødmalet og guldstafferet træ anno 1792, sortmalet urskive med timekrans af tin med romer- og arabertal, sekund- og datoviser, prydet med forgyldte hjørneornamenter. Sign. Anders Søgaard Nöröx. 18. årh. H. 230.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. To lodder, pendul samt opræksnøgle medføger. Brud på ornament.

Ældre malerier og møbler, 3. november 2014

Ure ▸ Standure

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
(Autobud) 900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK