2448/732
Tove Kindt-Larsen (f. 1906, d. 1994)
Edvard Kindt-Larsen (f. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982)
Armstol af mahogni. Sæde betrukket med sort skind. Udført hos Sorø Stolefabrik. Udgået fra Illums Bolighus, med plakette.
Slitage, herunder ridser, mærker og hak. Løst sæde, skruer mangler. Skind med pletter, smuds og rifter/huller.
Vurdering