1805/523
Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
Rød, sort og hvid komposition. Sign. MB 57. Olie på lærred. 63×73.
Litteratur: Henning Smidths katalog over Mogens Balles værker, www.smidth.dk/balle, kat. 1957–040. Proveniens: Court Gallery, København.
Mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018
Vurdering
Hammerslag