Boris Nikolaevich Aleksandrov (f. Kasimov 1941, d. sst. 2019)
“Kazan Kloster”. Sign. B. Aleksandrov (med kyrilliske bogstaver). Olie på plade. 41×56.
Proveniens: Cand.mag. i historie og russisk, Per Carlsen (1948–2020), udstationeret fra 1982 ved den danske ambassade i Moskva, senere dansk ambassadør i Vilnius (1997–2001), dansk ambassadør i Moskva (2005–2010) og dansk ambassadør i Riga (2010–2015).
Behov for let overfladerensning.
Russisk tema, 6. december 2021