2016/​548

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Ox Chair/Pøllestolen”. Hvilestol med stel af stål. Sider, sæde og ryg betrukket med råhvidt skind. Model EJ 100. Designet 1960. Udført og mærket med label hos Erik Jørgensen, stemplet 14. Dec. 2005.

Litteratur: Johan Møller Nielsen. “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 71–72.

Litteratur: Noritsugu Oda. “Danish Chairs”, 1999, s. 121.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

20.000 DKK
19.500 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK