903/​20

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt af Ribe Kunstmuseum i september 2021.

“Sommerdag på Enø. En mark med modent korn i forgrunden”. Sign. L.A. Ring 1913. Olie på lærred. 79×126.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 741.

Udstillet: Kunstforeningen , “L. A. Ring”, 1914 nr. 144.

Litteratur: Carl M. Woel, “L. A. Ring. Et levnedsrids”, 1937, omtalt s. 33–34, afbildet s. 81.

Proveniens: Vekselerer Erik Heiberg. Grosserer I. H. Melchior, hans dødsbo, Winkel & Magnussen auktion 246, 1939 nr. 17. I 1910 fik Ring ombygget en hestetrukken bus til en sommerhusvogn, så familien kunne bo tæt på vandet om sommeren og let komme fra sted til sted. Ring malede de efterfølgende somre mange strandpartier og kystnære sommerlandskaber fra Greve Strand, Karrebæksminde og - som her - Enø

Sommerhusvognen kan ses på adskillige fotografier fra tiden og blev et centralt motiv i flere af Rings værker fra disse år, blandt andet “Kunstnerens sommervogn med telt. Enø Strand” (Nationalmuseum, Stockholm inv. nr. NM 6859) fra 1913 samme år som nærværende maleri. "For Ring repræsenterede husvognen en form for frirum, hvor hans nomadiske natur kunne tilfredsstilles tillige med hans kunstneriske fordringer, fordi den tillod ham at finde motiverne lige udenfor vognen eller i afbildninger af selve vognen (Henrik Wivel, “L. A. Ring - Det glasklare hjerte”, 2020, s. 227).

I nærværende maleri kan den gule husvogn med teltet foran lige akkurat ses yderst til højre op mod det blå vand. Husvognen fremstår meget lille og spinkel for enden af de modne gule kornmarker og fjordens mørkeblå vand og under den voldsomt store lyseblå himmel med de hvide drivende sommerskyer - som blev den holdt fast for enden af en pincet - på samme tid udsat og beskyttet af landet, vandet og himlen.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

400.000–600.000 DKK

Hammerslag

800.000 DKK