Okimono af udskåret elfenben, figurgruppe med den brystdiende bedstemor, usigneret. Japan, Edo-Meiji, 19. årh. H. 21 cm.
Proveniens: Lise Hüttemeier, datter af direkør i ØK C.K. Hansen, der havde figuren fra tidligere direktør i ØK, H.V. Jacobsen, som i større stil var en kendt samler af asiatisk kunsthåndværk.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 2. juni 2017