2048/299
Jenny Meyer (f. Frederiksberg 1866, d. sst. 1927)
Unika vase af porcelæn, dekoreret i farver med kastanjegrene. Sign. Jenny Meyer i bund og på fodkant. I,Z = januar 1909. Løbenummer 10239. Royal Copenhagen. H. 43 cm.
Indvendig i hals med glasurmangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag