L. A. Ring (b. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Købmandsboden i Mogenstrup Kro. I Forgrunden en Mand set fra Ryggen. Bag Disken staar Handelskomisen med Pibe i Munden”. Sign. L. A. Ring 1889. 79×62.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 181.Afbildet: Peter Hertz, “Maleren L. A. Ring 1854–1933”, 1934 s. 229.Proveniens: Maler R. Westphal.
Selected Paintings, 9 December 2003
Not sold