2419/120
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med fugle ved en lotusdam, halsen modelleret med chilonger i relief, hanke i form af fohunde. Mærket Kangxi 1671 samt Zhong He Tang, men 19.-20. årh. H. 60.
Mindre brændingsrevner på chilonger. Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
23 bud