921/​33

Anton Melbye (f. København 1818, d. Paris 1875)

Det franske linjeskib Bretagne. Sign. Anton Melbye 1860. Olie på lærred. 104×81.

Antageligt udstillet: Charlottenborg 1860 nr. 112 med titlen “Det franske Skrue-Linieskib ”la Bretagne“ paa Toulons Rhed”.

Som elev af C. W. Eckersberg (1783–1853) og mentor for Camille Pissarro (1830–1903) repræsenterer Anton Melbye en sammenhæng mellem dansk guldalder og fransk impressionisme. Melbye tog i 1847 til Paris og opsøgte her flere af de store franske marinemalere, blandt andre Théodore Gudin (1802–1880), som blev en stor inspirationskilde for ham. Melbye blev i Paris i en 10-årig periode og opnåede her stor international anerkendelse som marinemaler og udstillede flere gange på Parisersalonen. I 1853–54 rejste Melbye med den franske flåde til Bosporus for blandt andet at nærstudere den moderne franske krigsflåde, og i slutningen af 1850'erne var han på toppen af sin karriere i Frankrig. I 1858 vendte han tilbage til Danmark og begyndte igen at udstille på Charlottenborg bl.a. nærværende maleri i 1860.

I nærværende værk har Melbye skildret det franske linjeskib Bretagne, som var færdigbygget i 1855 og var et af den franske krigsflådes største skibe og store stolthed.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK