Louis Marcussen (Ovartaci) (f. Ebeltoft 1894, d. Århus 1985)
“Sister Ovartaci”. Rygefantom af bemalet metal og papmaché, udformet som cigaretrør/pibe. L. 38.
Proveniens: Foræret til nuværende ejers far direkte af Louis Marcussen (Ovartaci), da vedkommende var ansat som socialpædagog på det Psykiatriske Hospital i Risskov.
Nogle krakeleringer og revner.
Moderne kunst og design, 21. maj 2024