1321/555
Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
En samling delvis turkis- og sortglaseret stentøj. Bestående af kvindebuste samt fire øvrige kvindefigurer. Alle sign. Johannes Hedegaard, hhv. 21952, 21319, 21739, 21565 og 21416. Kgl. P. H. 13,5. - 36,5. (5)
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. maj 2013
Vurdering
Hammerslag
17 bud