1248/1688
Carl O. J. Lund (f. København 1857, d. sst. 1936)
Nisse. Blanc de chine figur af porcelæn, Kgl. P., samt 13 stager af messing, 9 stager af tin, 2 par stager af presset glas og 5 stager af træ. 19.-20. årh. H. 3,5–14,5. (32)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 29. november 2012
Vurdering
Hammerslag