1804/​771

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Tandlægelampe”. PH-4/4 pendel med bajonetfatning af forniklet messing. Over- og mellemskærm af et-lags opalglas, underskærm af mat glas. Stemplet PH-4 Patented. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1931. Diam. 40 cm.

Litteratur: “Tænd”, s. 234–235.

Brugsslitage. Skærme med mindre afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Afsavet vippemekanisme. Overskærm med større hak. Senere underskærm (lampen er født med opalglas underskærm med fast bundskål).

Moderne kunst og design, 23. januar 2018

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK